BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Use your widget sidebars in the admin Design tab to change this little blurb here. Add the text widget to the Blurb Sidebar!

Fluxus vardu arba kur pametėm meną

2009-09-10 | Apie viską po truputį

Surizikuosiu būti nepopuliari. Nemadinga. Nemoderni. Bet pasakysiu: “Ne, man nepatinka kanalizacijos (ar dujotiekio -  whatever) vamzdis prie Neries. Mane jis erzina ir atrodo neestetiškai”. Jis sukėlė be galo daug diskusijų apie meną viešose erdvėse, šiuolaikinį meną, postmodernizmą, pinigų plovimą bei valdžios atstovų ir paprastų piliečių išprusimą.

Nežinau, kodėl šiandien vėl jį prisiminiau. Vietoj to, kad miegočiau po naktinės pamainos per LTV žiūrėjau radijo laidą (cool, ne?) apie Artothloną. Nebaigiau, užmigau, bet atsikėlusi niekaip negalėjau sustoti galvoti, kur šiandien prasideda ir kur baigiasi menas.

Prieš maždaug dešimt ar kiek daugiau metų viena nuostabi mokytoja stengėsi padėti mums suprasti, kas yra menas: išraiškos priemonė turinti prasmę ir kelianti emocijas. Manau, kad jinai formulavo ne pažodžiui taip, bet per tuos metus aš jos mintį išsigryninau (ar iškreipiau) būtent šitaip. Aš nenoriu griežtai teigti, jog viskam reikalingi apibrėžimai, tiesiog mano galva viskam reikalauja bent minimalaus daikto - reiškinio  sandaros plano  ir tik tada pradeda daiktą - reiškinį įsisamoninti.

Pagal šitą apibrėžimą kanalizacijos vamzdis skambiu pavadinimu “Krantinės arka” puikiai įsipaišo į meno kūrinio rėmus:

1. Autorius dar projekte išdėstė kūrinio idėją, simbolius, pagrindė lokacijos pasirinkimą: vadinasi kūrinys nėra atsitiktinis, jis suplanuotas nuo pradžios iki galo, kiekvienas jo kūrimo ir egzistavimo etapas gali būti prasmingai paaiškintas.

2. Man jis nepatinka - vadinasi, sukelia neigiamas emocijas. Menas visai neprivalo būti estetiškas. Be to skatina diskusijas, kur galima įžvelgti ir jo socialinį vaidmenį: įnašas į visuomenės švietimą pelno “Krantinės arkai” vietą Lietuvos meno istorijoje.

Bet aš ne šiaip sau užsiminiau apie Fluxus. Manau, kad tai meno sritis, kurios vardu šiandien labiausiai piktnaudžiaujama. Nes iš pirmo žvilgsnio kurybai nereikia nieko - gali pasiskelbti laisvu menininku, suversti purvinų batų (butelių, kėdžių) krūvą ir išdidžiai rėžti: “Fluxus”. Kažkam nepatinka - jūs nevykėliai. Bohemiškos sielos jaunimas linksi galvą ir sako jėgelė, čia geras, tas bičas toks fliuksinis.

Bet kas gi atsitinka, jeigu pabandom tokį kūrinį sukišti į mano minėtą rėmą?

1. Paklaustas apie reikšmę, prasmę ir idėją, autorius pareiškia, jog jis improvizavo, pasidavė akimirkos inspiracijai, o prasmę žiūrovas turi interpretuoti pats. Labai gražūs ir teisingi žodžiai, dažniausiai tiesiog reiškiantys, kad autoriui nusispjaut, kas tai, labiausiai jis nori būti madingas menininkas.

2. Iš kūrinio dekoracijų išmetus visą madingo menininko pozą ir bohemiškai galvas linguojantį jaunimėlį, belieka tik šiukšlių krūva. Ji, deja, nekelia jokių emocijų: jei nebūtų mano minėtų dekoracijų, liūdnai palinguotum galvą, jog kažkas ir vėl nesugebėjo šiukšlių nunešti iki konteinerio, net nesusimąstydamas, jog tai menas.

Lieka absoliutus nulis. Pamenu, kolega labai nuoširdžiai nustebo sužinojęs, jog šiukšlėmis apkibę vamzdžiai Neryje prie Mindaugo tilto iš tiesų yra meno kūrinys, o ne vandens valymo įrenginių užuomazga (bandžiau išgūglinti nors vieną nuotrauką, bet neradau)

Svarbiausia, kad menui reikalinga tiek improvizacija, tiek interpretacija. Tik reikia dar vienos mažytės sudėtinės dalies - gyvybės, stebuklo elemento. Jonas Mekas ir George Maciunas (Jurgis Mačiūnas) Lietuvą garsino ir garsina tikrai labiau nei  dešimties metų krepšinio rinktinės kartu sudėjus. Jų Fluxus - tai gyvenimo būdas, iššūkis, amžinas performansas, o ne vienkartinis pasirodymas arenoje. Tai ištisa estetika ir filosofija, o ne tuščias pasistaipymas prieš publiką. Tai gyvasis menas - koks jis ir turėjo būti. Paskiri jų kūriniai man ypatingo susižavėjimo nesukelia, tačiau užburia visuma.

George Maciunas projektas “Fluxkit”

P.S. Norėčiau pridėti, kad aš kritikuoju ne kokį nors konkretų asmenį (kūrinys išgalvotas, bet koks sutapimas atsitiktinis), bet madingo meno tendenciją, kuri praryja kūrybos dvasią.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai (1)

  1. Dovydas Sankauskas 

    Taip, kanalizacijos vamzdis ir yra kanalizacijos vamzdis. Nepriklausomai nuo to, kas juo teka arba neteka.


Rašyti komentarą